Зміна податку на нерухомість

З 01.04.2014 набули чинності зміни в оплаті податку на нерухомість. Тепер податок буде нараховуватись виходячи із загальної, а не житлової площі нерухомості. Законодавча норма Податкового кодексу, що регулює оподаткування нерухомого майна, набула чинності з 01.01.2014 року. Проте, з того моменту в ній з'явилися істотні зміни.

Що змінилося?

Річ у тому, що 27.03.2014 року Парламентом був ухвалений Закон № 1166 - VII "Про відвертання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні". Він був опублікований від 31.03.2014 року в газеті "Голос України" №60-61 і вступив в силу 1 квітня 2014 року. 

До 27.03.2014 об'єктом оподаткування була тільки житлова площа нерухомості без урахування допоміжних площ, таких як лоджії, балкони, коридори, кухні та комори. Для розрахунку податку застосовувалася сукупна житлова площа усіх об'єктів, що знаходяться у власності особи.

При цьому мала місце пільга: оподатковувана площа зменшувалася на 120 м², якщо фізична особа була власником квартири, на 250 м², якщо особа була власником будинку, а загальна площа зменшувалася на 370 м² для власників майна різного виду. Слід зазначити, що пільга відміняється відразу ж, як тільки буде доведений факт отримання доходу від використання нерухомості (лізинг, оренда, використання в комерційних цілях), навіть якщо її загальна площа не перевищує встановлені "пільгові" метри.

Зі вступом в силу Закону "Про відвертання фінансової катастрофи..." об'єктом оподаткування стає загальна площа нерухомості, у тому числі її частина, враховуючи службові і допоміжні приміщення.  Тепер же пільга на сплату податку збереглася, проте "пільгові метри" відніматимуться з сумарної загальної, а не житлової площі усіх об'єктів, що належать особі.

Такі заходи істотно розширили коло реальних платників, а також дозволили підвищити ставки податку. Адже знайдеться достатня кількість громадян, що мають одну або декілька квартир загальною площею більше 120м² або ж будинок загальною площею більше 250м².

Скільки платити?

Для квартир загальною площею до 240м², будинків загальною площею до 500м² і декількох об'єктів нерухомості у одного власника з сумарною загальною площею до 740м² ставка податку складає не більше 1% від мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр понад вказану площу. На квартири загальною площею більше 240м², будинки загальною площею більше 500м², а також на декілька об'єктів у одного власника сумарною загальною площею більше 740м² встановлена ставка податку 2,7%. Мінімальна заробітна плата, встановлена на 01.01.2014, складає 1218 грн.

Платники податків мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звіряння даних відносно:

  1. об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх частин, які знаходяться у власності платника податку;
  2. розміру загальної площі об'єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності платника податку;
  3. права на використання пільги на сплату податку;
  4. розміру ставки податку;
  5. нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів і даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і посилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Податок оплачується за місцем розташування об'єкту оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Що залишилось без змін?

Платниками податку є фізичні і юридичні особи, у тому числі нерезиденти,  які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
 
Не є об'єктом оподаткування:

а) об'єкти житлової нерухомості, які знаходяться у власності держави або територіальних громад (їх загальній власності);

б) об'єкти житлової нерухомості, розташовані в зонах відчуження і безумовного(обов'язкового) відселення, визначені законом, у тому числі їх частини;

в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

г) садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об'єкту на одного платника податку;

г) об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частини, які належать фізичним особам, які відповідно до закону мають статус багатодітних або приймальних, або малозабезпечених сімей, опікунів дітей, але не більше одного такого об'єкту на сім'ю, опікуна;

д) гуртожитки;

е) об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частини, які належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківської турботи, і особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються самотніми матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкту на дитину. 

Незмінним залишається порядок нарахування і сплати податку. Базовим податковим (звітним) періодом як і раніше є календарний рік. Податок для фізичної особи розраховуватиметься податковим органом за місцем реєстрації особи на підставі документів з Державного реєстру, які підтверджують право власності на майно.

Податкове повідомлення, тобто рішення про плату податку за минулий рік, буде спрямовуватись платникам податку до 1 липня наступного року. Сплатити податок слід впродовж 60 днів з дня отримання повідомлення.

Юридичні особи будуть самостійно розраховувати податок станом на 1 січня звітного року виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкту оподаткування на підставі документів, які підтверджують право власності на такий об'єкт. До 20 лютого поточного року юридичні особи будуть зобов'язані подати відповідну декларацію з розбиттям загальної суми на рівні квартальні платежі. Кожен платіж буде необхідно внести до 30 числа місяця, що слідує за звітним кварталом.

У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого впродовж календарного року податок обчислюється так:

- для попереднього власника - за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на відмічений об'єкт оподаткування;

- для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Відносно знову створеного об'єкту житлової нерухомості.

Податок платиться фізичною особою-платником, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган посилає податкове повідомлення-рішення відміченому власникові після отримання інформації про виникнення права власності на такий об'єкт. Декларація відносно такого об'єкту житлової нерухомості подається впродовж місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт.

Цей податок є новим для нашої країни і викликає багато питань. Фахівці юридичного відділу компанії "АЛЬФА" володіють найбільш актуальною інформацією і готові надати Вам кваліфіковану підтримку.

Якщо у Вас виникли питання, зв'яжіться з нами будь-яким зручним способом. Керівник юридичного відділу СЕЛІТРЕНІКОВ ЛеонІд Михайлович: +38 (050) 352-68-93, (044) 492-07-08, info@alfa77.com.ua

Номер в списке: 
-1